kombinacje z kwotą wolną od podatku

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przewiduje on podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tzw. kwoty wolnej, do poziomu zapewniającego zwolnienie z podatku dochodów pozwalających na minimum egzystencji.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych spowodują zmianę mechanizmu ustalania kwoty dochodów wolnej od podatku PIT. Zamiast dotychczasowej niezmiennej kwoty zmniejszającej podatek, wprowadzona zostania zasada jej ustalania w oparciu o minimum egzystencji ustalane na potrzeby przepisów o pomocy społecznej.

Kwota wolna od podatku będzie uzależniona od wielokrotności kwoty minimum socjalnego publikowanego corocznie przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Zaproponowano, aby kwota wolna od opodatkowania odpowiadała piętnastokrotności kwoty minimum socjalnego publikowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych na dany rok. Dla danych za 2014 r. tak wyliczona kwota wolna wynosiłaby 8161,35 zł.

Jednocześnie w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, nowy mechanizm skonstruowany jest tak, aby kwota podlegała waloryzacji wraz ze wzrostem minimum egzystencji.

Pożyjemy, zobaczymy

Mariusz Filipowicz

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

1 wypowiedź czytelnika: “kombinacje z kwotą wolną od podatku

  1. Kwota wolna w Polsce jest ewidentnie zbyt mała. Przykładowo taka Anglia z roku na rok waloryzuje ją, a w Polsce bodajże od 2006 roku nic się nie działo, pomimo rosnących cen i inflacji. Takie 3091zł kwoty wolnej to tak naprawdę zaoszczędzone 556,02zł rocznie. Bardzo dużo……

Dodaj komentarz