CZ. IV EGZAMIN NA PATENT

Jeśli wybraliście już klub dla siebie, znane Wam są koszty i chcecie iść dalej… to zapraszam! Tym razem podpowiem Wam jak przebrnąć przez egzamin na patent strzelecki – SPOKOJNIE! Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Pamiętajcie jednak, że warto mieć czym malować 😉 Podobno pożyczony od kogoś długopis przynosi szczęście, ale nie zaszkodzi pożyczyć go choćby dzień wcześniej, bo na tylu zdających zrobi się niezłe zamieszanie! Spotkaliśmy się wszyscy pod salą, zaproszono nas do środka w celu omówienia porządku egzaminu, a emocje nie dawały nam zapomnieć o sobie. Trwały one tylko chwilę, ponieważ rozproszone zostały żartami komisji do których chętnie dołączyliśmy swoje, a już po chwili chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji i cieszył się chwilą. To chyba dobrze, bo liczy się wiedza i zdobyte umiejętności, więc szkoda żeby stres to wszystko zniweczył.

PRZEJDŹMY DO RZECZY

Zasady organizacji egzaminu na patent strzelecki ustala Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Regulamin ten przeczytacie tutaj. Przestudiujcie na spokojnie te parę stron, naprawdę warto.

Wybrany przez Ciebie klub przygotuje Cię do EGZAMINU NA PATENT STRZELECKI i tam znajdziesz też informację o terminach egzaminów. Sprawdźcie też kiedy i gdzie chcecie przystąpić do egzaminu. Być może Wasz klub organizuje egzaminy, a wtedy zdawać będziecie na dobrze już znanym obiekcie i znanej Wam broni.

Podczas treningów na strzelnicy nauczycie się bezpiecznego posługiwania się bronią, a przy tym nauczycie się strzelać z pistoletu, karabinu i strzelby. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ egzamin na patent zdaje się właśnie w tych kategoriach.Przyłóżcie się do tego egzaminu, bo 400 zł piechotą nie chodzi i żal byłoby podczas jego trwania odkryć braki wiedzy z wymaganego zakresu.

O ile do części praktycznej wiedzę zdobędziecie na strzelnicy pod okiem instruktora, o tyle do części teoretycznej musicie przygotować się sami. Materiały do nauki pobrać można m.in. ze strony:

http://www.strzelectwo.lodz.pl/strzelectwo_pobieranie.php

MUSICIE WYKUĆ PUNKTY:

11. Przepisy bezpieczeństwa w strzelectwie sportowym
12. Skrócone dane dotyczące ograniczeń w broni sportowej
13. Skrócone dane dotyczące czasów konkurencji w strzelectwie sportowym
14. Obrona konieczna, stan wyższej konieczności i inne art. Kodeksu karnego

DOBRA RADA: poważnie potraktujcie tę tabelkę z pkt. 12 i wbijcie ją do głowy. Nie zapomnijcie pouczyć się pytań i odpowiedzi!

Z wiedzą z internetu czasem bywa tak, że znika. Wtedy w wyszukiwarce trzeba wyszukać hasło „Egzamin na Patent Strzelecki” lub „pytania na patent strzelecki” i pobrać powyższe punkty oraz wydrukować pytania do nauki.

Obecnie są do skopiowania na stronie:

http://www.shootingforfun.pl/pytania-egzaminacyjne-na-patent-strzelecki/

http://www.strzelectwo.lodz.pl/download/patent-pytania.pdf

a tu dla ułatwienia – wersja kolorowa:

http://ezs.hekko.pl/wp-content/uploads/2015/03/Pytania-na-patent.pdf


UMIEM TABELKĘ I PYTANIA i co dalej?

Egzamin na patent przypomina trochę kategorie prawa jazdy, ALE czy zaznaczymy jedną kategorię np. na sam pistolet, czy trzy pistolet + karabin + strzelba to cena pozostaje bez zmian – zatem wiadomo już jaki wybór się opłaca. Ze strony Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego należy wydrukować „WNIOSEK O NADANIE PATENTU STRZELECKIEGO”.

Na wniosku w rubryce „Zaświadczenie lekarza medycyny sportowej” należy uzyskać PODPIS LEKARZA SPORTOWEGO. Ceny są zróżnicowane, ale jak usłyszycie cenę 200 zł – uciekajcie do innego, bo to trochę tak, jak z mechanikami samochodowymi. Na tym samym wniosku, w rubryce „Oświadczenie kierownika klubu”, należy uzyskać potwierdzenie z Waszego klubu o przynależności (tylko klub należący do PZSS).

Przed egzaminem należy DOKONAĆ WPŁATY 400 ZŁ za egzamin na konto numer
60 1060 0076 0000 3200 0136 9459
Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego
00-336 Warszawa, ul. Kopernika 30
z dopiskiem „opłata za egzamin na patent strzelecki”

Co należy zabrać ze sobą na egzamin?

  • wypełniony i potwierdzony przez lekarza oraz klub wniosek o nadanie patentu
    strzeleckiego
  • kopię dowodu wpłaty 400 zł opłaty za egzamin

 


OK a jak wygląda sam egzamin?

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Często odbywa się tego samego dnia.

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

Jest nią test jednokrotnego wyboru. Zawiera dziesięć pytań, odpowiedzi A, B lub C – tylko jedna jest prawdziwa. W pierwszych czterech pytaniach nie wolno zrobić żadnego błędu, a w pytaniach od 5 do 10 można pomylić się tylko RAZ. Egzamin sprawdzi naszą wiedzę z zakresu:

  1. obowiązującej ustawy o broni i amunicji oraz przepisów wydanych na jej postawie;
  2. zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową;
  3. regulaminów strzeleckich;
  4. budowy, zasad działania i danych technicznych broni do celów sportowych;
  5. znajomości przepisów kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią.

Czas na całość wynosi 20 minut.

Do części praktycznej dopuszczone zostają osoby, które uzyskały pozytywny wynik na egzaminie teoretycznym – dlatego proszę Was, żebyście się przyłożyli do części teoretycznej.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Część praktyczna jest różna dla poszczególnych rodzajów broni. A możemy zdawać na pistolet, karabin i strzelbę gładkolufową.

1. Pistolet 

W tym przypadku celem jest tarcza strzelecka oddalona na 25 metrów a pistolet jest dowolny ( ja zdawałem na margolinie). Strzela się z 5 sztuk strzałów z postawy stojącej. Czas tej konkurencji nie może przekraczać 6 minut. Wynik pozytywny jest wtedy, jeśli rozrzut przynajmniej 4 przestrzelin na tarczy mieści się w pierścieniu o średnicy 15 cm

W regulaminie jest też mowa o pistolecie pneumatycznym. Wtedy strzela się z odległości 10 m do tarczy strzeleckiej. Postawa, ilość amunicji i czas egzaminu się nie zmieniają. W tym wypadku zdajemy jeśli rozrzut przynajmniej 4 przestrzelin na tarczy mieści się w pierścieniu o średnicy 5 cm

2. Karabin

Procedura jest podobna, jak w przypadku pistoletu. Tym razem strzelamy z  karabinu dowolnego (w moim przypadku był to KBKS) z odległości 50 metrów. Mamy do dyspozycji 5 sztuk amunicji. Postawa leżąca, choć słyszałem też o postawie siedzącej. Czas egzaminu to również 6 minut.  Później egzaminator podchodzi do tarcz i podaje wyniki. Zalicza egzamin jeżeli rozrzut przynajmniej 4 przestrzelin na tarczy mieści się w pierścieniu o średnicy 5 cm

Tak samo jak w przypadku pistoletu pneumatycznego regulamin przewiduje też egzamin na karabinie pneumatycznym (zmienia się postawa na stojącą, odległość na 10 m a wynik pozytywny otrzymuje się jeśli rozrzut przynajmniej 4 przestrzelin na tarczy mieści się w pierścieniu o średnicy 2 cm).

3. Strzelba gładkolufowa

Strzelanie na egzaminie odbywa się na takiej samej zasadzie, jak dyscyplina trap (czyli strzelamy do lecącego rzutka) LUB walimy do celów reaktywnych (np. poppery)

W przypadku rzutków musimy przynajmniej 3 razy trafić w lecący rzutek a mamy na to 5 strzałów. Strzelamy 15 metrów od wyrzutni z postawy stojącej i mamy na to 6 min.

A w przypadku strzelania do popperów to musimy strzelić z postawy stojącej co najmniej 4 cele z 10 metrów. Mamy na to 5 strzałów. Czas – również 6 min.

A jak mi się nie uda? : (

Po niezdanej praktyce można zdawać powtórkę, która odbywa się często tego samego dnia albo po egzaminie (zależy od klubu). Na pewno warto zdawać powtórkę, za 100 PLN, niż powtarzać cały egzamin za 400 PLN…

TAK! UDAŁO SIĘ! 

Po dwóch do czterech tygodni otrzymamy listownie nasz Patent Strzelecki, a na drodze do uzyskania POZWOLENIA NA BROŃ pozostaną nam jedynie formalności, o których przeczytacie w kolejnym artykule.

Ale cierpliwości, to jeszcze kilka dni.

Powodzenia!


Moje poprzednie artykuły:

CZĘŚĆ I  – Czy mamy bać się broni?

CZĘŚĆ II  – Pierwsze kroki do posiadania własnej broni.

CZĘŚĆ III – Wybór klubu strzeleckiego i wymarzonej broni

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

1 wypowiedź czytelnika: “CZ. IV EGZAMIN NA PATENT

Dodaj komentarz