czy nienawidzisz bogatych?

Jeżeli masz mdłości na widok osoby zamożnej ABSOLUTNIE NIE CZYTAJ TEJ STRONY I NATYCHMIAST WYŁĄCZ BLIŻEJPRAWDY.PL, gdyż istnieje prawdopodobieństwo,  że jesteś SOCJALISTĄ!

Ale, jeżeli się wahasz, przeczytaj 10 pytań, które powinny Ci pomóc określić Twój stosunek do bogaczy:

1. Po przekroczeniu jakiego poziomu dochodów zaczynasz nie lubić ludzi? Czy jesteś w stanie podać konkretną sumę?

2. Czy nie lubisz kogoś kto zarabia 500 000 zł dwa razy bardziej niż tego który zarabia 250 000 zł?

3. Czy odróżniasz tych którzy wzbogacili się dzięki swoim politycznym układom i państwowej pomocy od tych którzy dorobili się dzięki własnym zdolnościom, wyborom, umiejętnościom np. dzięki oferowaniu lepszych usług klientom? Czy raczej potępiasz wszystkich którzy zarobili konkretną sumę pieniędzy?

4. Odpowiedz na pytanie zadane przez ekonomistę Waltera Williamsa: Twoim zdaniem, jaki procent majątku innej osoby należy do ciebie?

5. Jeśli bogaty człowiek przekaże miliony politykom propagującym za wielkim etatystycznym rządem to czy lubisz go bardziej od tego który przekaże miliony politykom propagującym mały wolnościowy rząd?

6. Co przeszkadza bogatym ludziom propagującym duży etatystyczny rząd przekazywanie więcej pieniędzy państwu? Dlaczego tego nie robią tylko czekają aż rząd opodatkuje wszystkich?

7. Czy czujesz zazdrość do kogoś z powodu jego zarobków?

8. Jeśli uważasz że bogactwo i bogaci ludzie to zło, to czy uważasz również, że powinno się tego zakazać?

9. W jaki sposób wytłumaczysz fakt, że na całym świecie tam gdzie pozwala się bogatym ludziom zarabiać i wydawać pieniądze biedni mają się znacznie lepiej niż w krajach w których bogaci są oczerniani i łupieni przez podatki?

10. Czy masz nadzieję, że twoje dzieci osiągną kiedyś sukces i będą bogate czy raczej wolałbyś aby były za takie próby oczerniane i karane ?

Autorem pytań jest bezbłędny Lawrence Reed autor książek, prezes Foundation for Economic Education.

Więc jak? Zaliczasz się do socjalistów?


BLIŻEJ PRAWDY ZAPRASZA DO LEKTURY

 KSIĄŻKA Reed’a W FORMIE PDF  : WIELKIE MITY WIELKIEGO KRYZYSU

Książka przedstawia obraz wielkiego kryzysu gospodarczego z lat 1929-1941 prezentowanego w sposób zdeformowany, wskazując wolnorynkowy kapitalizm jako przyczynę ekonomicznych problemów i propagując interwencję rządu jako ich rozwiązanie. Lawrence Reed obala ten stereotypowy pogląd i próbuje prześledzić decydującą rolę, jaką w tamtej legendarnej katastrofie odegrała nieskuteczna polityka rządowa.

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

1 wypowiedź czytelnika: “czy nienawidzisz bogatych?

  1. „Oto właściciele ziemscy – na czym im zależy? By ziemia była płodna, a pogoda sprzyjająca. Ale co z tego wynika? Że zboża będzie pod dostatkiem, a cena się obniży, a więc zyskają na tym ci, którzy nie mieli majątku. Oto producenci – o czym nieustannie myślą? Aby udoskonalać swoją pracę, zwiększać moc maszyn, zdobywać surowce na jak najlepszych warunkach. A do czego to wszystko prowadzi? Do obfitości i niskiej ceny produktów, to znaczy, że wszystkie wysiłki podejmowane przez producenta, który się tego nawet nie domyśla, przekształcają się w zysk konsumenta, którym także ty jesteś. To samo dotyczy wszystkich zawodów. Co więcej, także kapitaliści podlegają temu prawu. Oni są bardzo zajęci zarabianiem pieniędzy, oszczędzaniem, czerpaniem korzyści z tego wszystkiego, co robią. To bardzo dobrze, ale im większy sukces odnoszą, tym bardziej przyczyniają się do zwiększania kapitałów i siłą rzeczy do obniżania procentu. A kto czerpie korzyść z obniżania procentu? Czyż najpierw nie pożyczkobiorcy, a w końcu konsumenci produktów, które są wytwarzane dzięki kapitałom?
    Nie ma zatem wątpliwości, że końcowy rezultat wysiłków każdej klasy to dobro wspólne wszystkich klas.” (Frédéric Bastiat)

Dodaj komentarz