Ełk: kto wybuduje odcinek S61 (droga Via Baltica)?

Co jest głównym zmartwieniem mieszkańców wschodniej Polski? Oczywiście katastrofalny system dróg. Najbardziej zaniedbanym miejscem na mapie województwa Warmińsko-Mazurskiego jest zdaniem portalu Bliżej Prawdy miasto Ełk. Wystarczy przypomnieć ciągnące się latami zabiegi o budowę DK 16 czy Via Baltica będzie przebiegać z Warszawy przez Łomżę, Ełk, Suwałki aż do krajów nadbałtyckich. Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji budowy drogi S61.

Do przetargu zgłosiło się aż siedmiu oferentów chcących wykonać koncepcję programową drogi S61. Jak podaje portal WM.PL:

Przez Warmię i Mazury będzie przebiegał odcinek o długości 63 km od węzła Szczuczyn do węzła Szkocja koło Raczek. Przebiegać będzie przez Guty Rożyńskie, Dybowo, Borki, Zdunki Nową Wieś Ełcką, Ełk, Lega, Sędki, Wysokie, Kalinowo, Milewo, Turowo. Główny węzeł komunikacyjny na tej trasie zostanie wybudowany w okolicach Nowej Wsi Ełckiej i poprowadzony zostanie w kierunku jeziora Tatarskiego Małego i dalej pomiędzy jeziorami Selmęt Mały i Selmęt Wielki w okolicach miejscowości Mrozy Wielkie połączy się z drogą krajowa nr 16. Tam powstanie duży węzeł Ełk-Wschód skomunikowany z obwodnicą Ełku.

Jak będzie wyglądała Via Baltica? Droga ma mieć nawierzchnię betonową. W obu kierunkach będą biegły po dwa pasy jezdni z dodatkowymi pasami do skrętów. Wybudowanych zostanie 88 różnych obiektów inżynieryjnych m.in. mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt oraz węzły. Ich koszt to ok. 330 mln zł, natomiast koszt budowy całego 63-kilometrowego odcinka szacowany jest na 2 mld 343 mln 670 tys. zł.

Koszt budowy drogi:

Budowa odcinka prowadzącego przez Warmię i Mazury ma kosztować ponad 2,3 mld zł. Kiedy nowa droga zostanie zbudowana to na przykład lotnisko w Szymanach straci rację bytu – przynajmniej dla mieszkańców Ełku. Łatwiej dojadą oni do Warszawy… Szkoda, że nadal nie pamięta się o DK 16 z Ełku do Olsztyna, ale jak się wydaje ponad 200 milionów złotych na niepotrzebne lotnisko to nic dziwnego, że nie starcza funduszy na potrzebne inwestycje.

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

Dodaj komentarz