Koniec Strefy Schengen?

Kraje wschodnioeuropejskie, w tym Polska, Włochy, Hiszpania i Grecja, mają zostać wyłączone ze strefy Schengen – taki plan ma zostać rozważony na nadzwyczajnym szczycie UE związanym z narastającym kryzysem migracyjnym. O sprawie poinformował dziennik Daily Mail.

Propozycja zakłada, że Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg i Holandia powrócą do dawnych granic i „oryginalnych” członków, tworząc w ten sposób strefę „Mini-Schengen”.

Kryzys uchodźczy wydaje się nie mieć końca. Pomimo niepokojących informacji z Niemiec na temat przemocy na tle seksualnym oraz o zamachach w Paryżu, strumień imigrantów i uchodźców płynie do Niemiec oraz innych krajów UE. Kiedy Angela Merkel nie chce zaprzestać przyjmowania uchodźców, w Brukseli rodzą się kolejne zaskakujące plany. W piątek (20.11.2015) podczas nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli, ma zapaść decyzja czy tzw. kraje zewnętrzne UE – w tym Polska – zostaną wykluczone ze strefy Schengen.

Koniec europejskiej integracji?

Strefa Schengen została powołana do życia w 1985 roku jako jeden z elementów integracji europejskiej. Od momentu jej powstania pomiędzy krajami należącymi do układu zniesione zostały kontrole graniczne, w zamian za współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Jednak nasilający się kryzys imigrancki oraz ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu, skłoniły obradujących za zamkniętymi drzwiami unijnych eurokratów do podjęcia drastycznych rozwiązań. Rada Europejska przedstawiła wczoraj (18.11.2015) projekt wykluczenia ze strefy Schengen części krajów zewnętrznych UE. Wśród argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem wymienia się fakt, że dwóch zamachowców z Paryża przybyło do UE przez Grecję jako uchodźcy. Kraje, z którymi zostaną przywrócone kontrole graniczne to Polska, Słowacja, Węgry, Grecja, Włochy i Hiszpania. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Daily Mail stwierdził, że przyszłość Schengen jest zagrożona, a czas ucieka. W jego opinii tylko przywrócenie kontroli na granicach zewnętrznych tj. z państwami, które mają zostać wykluczone z porozumienia o zniesieniu kontroli osób przekraczających granicę, pozwoli na zachowanie układu.

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

4 wypowiedzi czytelników: “Koniec Strefy Schengen?

  1. Bardzo dobra informacja… Najwyższy czas postawić na bezpieczeństwo i odgrodzić się od wariatów którzy sprowadzają na swoje narody tragedię wojny kulturowej, chaosu imigracyjnego i terroryzmu.

  2. Zgadzam się z Odysem. To dla nas bardzo korzystna informacja. Musimy się odgrodzić od państw islamskich takich jak Emiraty Belgii, Francji, Niemiec, czy Holandii. Niech te państwa w ramach Eurabii wzbogacają się kulturowo dalej w takim samym stopniu jak teraz. Tylko koniecznie wprowadźmy im jeszcze wizy.

      1. Składki to powinniśmy już teraz przestać płacić w proteście przeciwko dyskryminacji Polaków ze względu na ich zdroworozsądkowe podejście do tematu nielegalnych imigrantów. Wszelkie wypowiedzi p. Schulza to jawna nietolerancja wobec naszego ciemnogrodu.

Dodaj komentarz