Nielegalni imigranci na mazurach?

Przyjmowanie nielegalnych imigrantów na wniosek Urzędu wojewódzkiego ogłosiły 3 gminy – Orzysz, Iława oraz Olsztynek. Kierujemy tą wiadomość do mieszkańców – gdyż możliwe, że nawet o tym nie zostali poinformowani przez urzędników podejmujących decyzję w tej sprawie. Według informacji z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie połowa z warmińsko–mazurskich samorządów w ogóle nie odpowiedziała na pytanie wojewody w tej sprawie. Ze 116 gmin w regionie tylko 70 wysłało odpowiedź. Gminy swoją odmowę motywują najczęściej brakiem środków finansowych, dostępnych lokali mieszkalnych oraz niemożliwością zapewnienia pracy nielegalnym imigrantom.

Według rzeczniczki wojewody, gminy Orzysz i Iława zadeklarowały możliwość udostępnienia miejsc dla uchodźców tylko w sytuacjach kryzysowych. Urzędnicy gminni zaproponowali zakwaterowanie sal gimnastycznych, schronisk młodzieżowych oraz ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych na swoim terenie. Samorząd Orzysza zgłosił możliwość przyjęcia w takich miejscach aż 255 imigrantów. 

Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka zapewnił, że decyzja o przyjęciu jednej rodziny  na terenie gminy Olsztynek była podyktowana „czysto ludzkim odruchem”.

Uważam, że jesteśmy zobowiązani do takiego gestu solidarności. Każda gmina, takiej wielkości jak nasza, byłaby w stanie pomóc jakiejś rodzinie, która jest pokrzywdzona przez wojnę.

Gminy bez nielegalnych Imigrantów:

Spośród gmin, które stanowczo odmawiają przyjmowania nielegalnych imigrantów na swoim terenie są: Barciany, Bartoszyce, Dubeninki, Działdowo, Dźwierzuty, Elbląg, Godkowo, Grodziczno, Jedwabno, Kiwity, Kolno, Lelkowo, Lidzbark Warmiński, Miłki, Miłomłyn, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Pieniężno, Płośnica, Stare Juchy, Susz i Szczytno.

Orzysz z lotu ptaka

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

2 wypowiedzi czytelników: “Nielegalni imigranci na mazurach?

  1. A czy ktoś może mi powiedzieć ilu nielegalnych imigrantów burmistrz Olsztynka, W.Sz.P. Artur Wrochna przyjął pod dach swojego domu?

    1. Z tego co wiemy burmistrz Olsztynka zadeklarował przyjęcie 1 rodziny (nielegalnych) imigrantów. Tak przynajmniej głosi oficjalna propaganda p. burmistrza.

Dodaj komentarz