Prawda o Petru i jego partii „Nowoczesna.pl”

Portal Niezależna.pl ujawnił powiązania kandydatów, startujących list partii Ryszarda Petru, z rządzącą partią (PO). Lansowany w mediach na kandydata niezależnego pan Petru jest zatem kolejną mutacją Platformy Obywatelskiej.

Ryszard Petru, uczeń Leszka Balcerowicza, od 25 lat tworzy obecny system, współpracując z Unią Wolności (W wyborach 2001 był jedynką na liście Unii Wolności w okręgu warszawskim) poprzez jej kolejne wersje, aż do obecnej Platformy (po drodze zaliczył jeszcze szereg instytucji). W maju 2015 popierał Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Kreowany przez media głównego nurtu jako specjalista od finansów, na antenie Radia Tok FM (należącego do spółki Agora S.A. – wydawcy lewicowej Gazety Wyborczej) namawiał Polaków do zaciągania kredytów we frankach. Sam przewalutował swój kredyt w 2008 roku, a jeszcze w 2014 zapewniał, że kredyty we frankach są bezpieczne

Partia Petru (Nowoczesna.pl):

Zaciąg ludzi z, odpowiedzialnej za astronomiczne zadłużenie Polski, PO – jest widoczny gołym okiem. To kolejne wyjście awaryjne dla kulejącego systemu okrągłego stołu im. Cz. Kiszczaka. Ten system trzeba obalić, a nie reformować tymi samymi ludźmi!

Sekretarz generalny „Nowoczesnej” Adam Szłapka to były pracownik kancelarii Bronisława Komorowskiego.

Monika Rosa „Jedynka” partii Ryszarda Petru na Śląsku pracowała w Kancelarii Prezydenta od 2010 roku, ostatnio jako zastępca dyrektora w gabinecie Bronisława Komorowskiego.

Mirosław Pampuch w latach 2008-2014 starosta olsztyński, od roku sekretarz Urzędu Miasta Olsztyna. Kandydat numer jeden „Nowoczesnej” do Sejmu z okręgu olsztyńskiego. W 2011 r. startował do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. (źródło: portal ŻelaznaLogika.net oraz Niezależna.pl)

Pani Irena Szafrańska napisała na portalu Blogpublika.com, że doradca Ryszarda Petru p. Paweł Rabiej w partii .Nowoczesna był wcześniej rzecznikiem prasowym spółki Pro Civili, o której wiele napisał w swojej książce redaktor Sumliński w kontekście afery związanej z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

nowoczesna petru prawda o petru zdjecie

Petru i Tusk

Wikilealks w marcu 2009 ujawniło, że Ryszard Petru był „nieformalnym doradcą” byłego premiera Donalda Tuska i prowadził z nim „tajne” rozmowy. Ekonomista od lat związany z różnymi bankami, wcześniej z Bankiem Światowym miał pełnić rolę pośrednika pomiędzy Tuskiem a Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

W depeszy amerykańskich dyplomatów ujawnionej przez WikiLeaks czytamy między innymi: Ryszard Petru „nie zajmuje formalnego stanowiska w rządzie”, ale prowadzi „dyskretne rozmowy z byłym polskim premierem a obecnie dyrektorem w MFW Markiem Belką.

Drodzy Państwo, apelujemy: nie dajcie się nabrać, tak jak 4 lata temu na Palikota! Ile razy to samo środowisko będzie nas nabierać na nowe szyldy partyjne?

Petru – pochodzenie:

Ryszard Petru pochodzi z Wrocławia. Urodził się w 1972 roku. Skończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie, jest przewodniczącym Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. W latach 1997-2000 był współpracownikiem Leszka Balcerowicza, ówczesnego ministra finansów i wicepremiera. Pan Petru zanim zarejestrował partię Nowoczesna założył stowarzyszenie NowoczesnaPL. W sierpniu 2015 zarejestrowana została partia Nowoczesna Ryszarda Petru, z którą wiążą się spore kontrowersje w związku z ujawnionymi  przez p. Zbigniewa Stonogę mailami doradcy Ryszarda Petru p. Rabiej wspomina o likwidacji likwidacji ważnego działu polskiego rolnictwa i ważnego elementu polskiej gospodarki – hodowli zwierząt.

Rodzina Ryszarda Petru:

Od 1997 Ryszard Petru jest żonaty z Małgorzatą.  Ryszard petru ma dwie córki: Katarzynę i Magdę.

Profesor Kieżun o Petru:

Polska gospodarka została zniszczona przez Balcerowicza i opanowana całkowicie przez kapitał zagraniczny. Kilkadziesiąt miliardów dolarów zysku kapitał zagraniczny wyprowadza co roku z Polski. Gdyby tego nie było, Polska byłaby znacznie bogatsza. To wszystko zrobił Balcerowicz. A kim jest Petru? To najbliższy współpracownik Balcerowicza! (źródło: portal wPolityce.pl)

Petru w KOD (Komitet Obrony Demokracji)

Jak nie trudno się domyślić Ryszard Petru dołączył wraz ze swoją partią .Nowoczesna do manifestacji organizowanych przez KOD, czyli inspirowany przez środowiska Gazety Wyborczej Komitet Obrony Demokracji. Kto obok Petru znalazł się w KODzie? Sama śmietanka. Zresztą doskonale to ilustruje poniższe zdjęcie:

petru w kod manifestacja zdjecie

Czy jeśli Ryszard Petru (jak sam siebie określa) byłby nową jakością w polskiej polityce to szedłby na demonstrację z politykami Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ruchu Palikota, Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Zlew) etc?

PodziemnaTV w filmie zatytułowanym „Cała prawda o Nowoczesna.PL Ryszarda Petru” wyjaśnia o chodzi z projektem zastępcy Balcerowicza:

Petru i Szymczak

Członek sztabu wyborczego Ryszarda Petru – p. Rafał Szymczak to były współpracownik Jacka Kuronia i Bogdana Klicha, a także długoletni znajomy Michała Boniego. Jak podaje portal Niezależna.pl Szymczak wielokrotnie wygrywał przetargi na duże kontrakty finansowane przez skarb państwa kiedy Michał Boni był już ministrem w gabinecie Tuska. Nic nie wskazuje na to by Petru wraz ze swoimi ludźmi miał być nową siłą w parlamencie. Jest to ta sama grupa ludzi, ubrana jedynie w nowe garnitury.

Jak partia Petru radzi sobie w Sejmie?

Telewizja Republika przytacza wypowiedź posła Jakiego, który trafnie opisał „pracę” posłów partii Nowoczesna Ryszarda Petru od początku kadencji do końca roku 2015.

O zaangażowaniu Nowoczesnej w prace parlamentu mówił również Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. – Posłowie Nowoczesnej wychodzą na mównicę i co chwilę mówią, że tak naprawdę chodzi im o to, by ciężko pracować. Otóż sprawdziliśmy. Ile Nowoczesna złożyła projektów ustaw w tej kadencji? Zero. Natomiast w jednej sprawie są najlepsi na świecie – 128 wniosków o przerwę.

Problemy Nowoczesnej Petru z rozliczeniem pieniędzy za kampanię

Portal wPolityce.pl napisał że, w 2015 roku na konto partii wpłynęło 3,17 mln zł, w tym 3 mln zł z kredytu. Nowoczesna w 2015 r. po raz pierwszy brała udział w wyborach, dlatego nie otrzymała wpłat z subwencji. Na rachunku wyborczym zgromadziła 8,7 mln zł, z czego na wybory do Sejmu wydała 8,6 mln zł. Kandydaci Nowoczesnej nie startowali do Senatu, partia nie wystawiła także kandydata w wyborach prezydenckich.

Pytanie jakie rodzi się w głowie jest następujące, skąd mało popularny człowiek taki jak Petru otrzymał tyle pieniędzy? Tu odpowiedź jest akurat bardzo prosta: ma bogatych mocodawców, do których należą między innymi: członkowie rady nadzorczej TVN oraz osoby z rady nadzorczej ATM Grupy, były szef MSZ i członek rady nadzorczej Citi Banku Handlowego Andrzej Olechowski, wiceszef rady nadzorczej TVN Wojciech Kostrzewa i założyciel Kolportera Krzysztof Klicki – o czym co ciekawe informował tygodnik Newsweek (pewnie dziennikarze chcieli się pochwalić, że p. Petru to nie byle kto skoro otrzymuje pieniądze od takich ważniaków).

Wracając jednak do problemów partii Ryszarda Petru z rozliczeniem kampanii:

W opinii sporządzonej dla Krajowego Biura Wyborczego biegły niezależny rewident wskazał, że Nowoczesna niezgodnie z przepisami przelała kwotę blisko 2 mln zł z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym, pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego. (źródło)

Wpadki lidera Nowoczesnej

Pan Petru to przykład na to jak krótka jest ławka rezerwowych lewicy w Polsce. Lansowany na „intelektualistę” okazuje się kompletnym ignorantem i nieukiem. W szkole nie przeszedłby do następnej klasy (gdyby oczywiście trafił na prawdziwego nauczyciela). Ostatnio z jego wypowiedzi dowiedzieliśmy się na przykład, że KOD i Nowoczesna broni przed zakusami PiSu Konstytucji Trzeciego Maja:

„Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się, by właśnie teraz przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych „niedogodności” będzie nas chronić przez kolejne stulecia. A ewentualne zmiany będą dokonywane za zgodą Obywateli, a nie według chwilowych potrzeb rządu” – napisał Ryszard Petru na swoim Facebooku obnażając braki w swoim wykształceniu.

konstytucja 3 maja ryszard petru facebook

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

5 wypowiedzi czytelników: “Prawda o Petru i jego partii „Nowoczesna.pl”

  1. Gdyby nie plan Balcerowicza /oparty o doktrynę Jeffreya Sachsa/ najprawdopodobniej dziś bylibyśmy na poziomie Ukrainy. To prof. Balcerowicz powinien mieć w tym kraju pomniki a nie …….

Dodaj komentarz