Prezesi państwowych spółek dostaną niższe odprawy

Wysokie odprawy prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa od dawna były solą w oku społeczeństwa, które finansuje tę całą zabawę w postaci podatków. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładającą 70 % procentowy podatek od odpraw i odszkodowań dla członków zarządów i prezesów spółek państwowych. Portal Bankier.pl podaje, że głównym założeniem nowych przepisów, jest przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów takich spółek. Jak zapewniają politycy PiS: ma ona też przynieść pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu.

Akurat jeśli chodzi o to ostatnie, czyli większe wpływy do budżetu to należy zauważyć, że pieniądze na odprawy dla prezesów i członków zarządów spółek Skarbu Państwa są brane niejako z budżetu państwowego więc z nowego podatku nie będzie „większych wpływów” a jedynie mniejszy „wypływ” środków. Rząd jak zwykle pomija w swojej propagandzie atut cięcia wydatków pozorując jakieś mistyczne „większe wpływy”.

Kogo dotyczą nowe przepisy podatkowe w 2016?

Nowe przepisy obejmą zarządy spółek, w których większość udziałów posiada Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, państwowe lub komunalne osoby prawne. Powyższymi zasadami opodatkowania zostaną objęte dochody uzyskane po dniu 1 stycznia 2016 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie.

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

2 wypowiedzi czytelników: “Prezesi państwowych spółek dostaną niższe odprawy

  1. Cała ta „wymiana” (za wyjątkiem usunięcia szubrawców i złodziei) jest narodowi potrzebna jak kolejny serial w TV. Co innego gdyby za tymi personalnymi czystkami szła jednocześnie likwidacja etatów, a pieniądze które rząd do tej pory wydawał na ich utrzymanie pozostały w całości w kieszeniach Polaków. To co proponuje PIS to żadna sprawiedliwość a zwykłe usprawiedliwienie dla istnienia urzędniczych paśników. Oczywiście zmiany jakościowe są potrzebne – zwłaszcza w organach kluczowych dla obronności i bezpieczeństwa, jak i w sądach czy prokuraturze. Jednak w pozostałych resortach i tzw. „administracji” należałoby po prostu zlikwidować etaty których poprzednia władza namnożyła, a sam proces zarządzania państwem (zwłaszcza gospodarką) powinien zostać zderegulowany. Tymczasem wcale się na to nie zanosi, bo zbyt łakomy to kąsek dla „nowych” co też chcą się nachapać.

    Podziemna TV Robią nas w konia: Expose Premier Szydło i rządu PiS – koniec złudzeń #136

    Niestety naród ten plan (swoim wyborem) przyklepał, gdyż władzy udało się mu wmówić że systemu nie trzeba reformować a wystarczy tylko zamienić świnie przy korycie na „bardziej uczciwe”. A wtórują temu przekonaniu całe sztaby „specjalistów” i „autorytetów” zwanych „niezależnymi” i „niepokornymi”, które aż przebierają nogami żeby się wśliznąć na miejsca znienawidzonych poprzedników, po to by podczepić się pod różnego rodzaju kurki z publicznym szmalem.

  2. @Odys nawet bardziej uczciwe osobniki z czasem się zdegenerują bo ten system jest właśnie w tym celu zrobiony. Miejmy nadzieję, że po czystkach zrobionych przez PiS nadejdzie moment dla Korwina albo jemu podobnych, którzy przeprowadzą głębokie zmiany systemowe bo inaczej PiS poprowadzi kraj na skraj ekonomicznej przepaści.

Dodaj komentarz