Szczytno: mieszkaniec chce odbudowy zamku krzyżackiego

Mieszkaniec Szczytna p. Paweł Trzciński w ramach pracy licencjackiej stworzył trójwymiarową wizualizację zamku krzyżackiego w Szczytnie. Nie byłoby w tym żadnej szczególnej sensacji, gdyby nie ton artykułu zamieszczonego na portalu Warmii i Mazur oraz wypowiedź samego Trzcińskiego. Ot byłaby to ciekawostka dla grupy pasjonatów z klubu rycerskiego i grupy historyków zajmujących się czasami okupacji naszych ziem przez Zakon Krzyżacki. We wstępie mini wywiadu dziennikarz zadaje czytelnikom kontrowersyjne pytanie: Co sądzicie o pomyśle odbudowy naszego zamku?

Zresztą autor wizualizacji p. Paweł Trzciński nie pozostaje w tyle:

Każdy kto zobaczy wizualizację dziwi się, że nasz zamek był aż tak wielki. Dziś go nie ma, bo mieszkańcy dwa razy go rozbierali. Materiał posłużył do budowy miasta. Chciałbym, żeby odbudowano zamek. Byłaby to doskonała reklama Szczytna. Co ciekawe Sikorski pisał o naszym zamku, że był najpiękniejszą tego typu budowlą w Polsce, dlatego liczę na to, że kiedyś wrócą te czasy i będziemy mogli znowu go podziwiać.

Komentarz portalu Bliżej Prawdy:

Jakiego „naszego” zamku? Dziennikarz nie zna historii, czy portal WM.PL finansują Niemcy za pośrednictwem Unii Europejskiej?

Do Pawła Trzcińskiego:

Panie Pawle: Gdańsk podobnie jak Szczytno był okupowany przez Zakon Krzyżacki. Na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu książąt pomorskich (zniszczonego przez Krzyżaków w roku 1308) Zakon wybudował w 1340 roku Zamek. Symbol ichniej okupacji. W 1454 roku mieszczanie gdańscy zdobyli zamek i szybko go rozebrali.

Dlaczego?

Po pierwsze: zlikwidowali symbol znienawidzonego okupanta (to samo powinno się dziać na masową skalę w Polsce po 1989 roku z pomnikami Sowietów). Po drugie chcieli uchronić się przed powrotem Niemców do Gdańska i osadzeniem w zamku namiestnika Zakonu (pełna nazwa tej organizacji:Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie).

Jaki scenariusz przewiduje Pan po odbudowie zamku krzyżackiego w Szczytnie? Chodzi Panu o legitymizację obecności Niemców na naszych ziemiach? A może liczy Pan, że p. Aniela Merkel zainstaluje tu swojego namiestnika?

Pańska propozycja to nic innego jak chęć budowy pomnika naszych okupantów! Jeśli tak będziemy robić, to wkrótce w Szczytnie powinien powstać pomnik Stalina…

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

4 wypowiedzi czytelników: “Szczytno: mieszkaniec chce odbudowy zamku krzyżackiego

  1. Obawiam się, że nie można mówić o okupacji Szczytna przez Krzyżaków, bo to miasto powstało właśnie jako przedzamcze wspomnianego zamku. Straszenie Krzyżakami powinno dawno przeminąć, wraz z końcem PRL, która używała chętnie takiego straszaka.

    1. Panie Zbychowiec, chodzi o okupację naszych ziem przez Niemców. Nie chodzi o straszenie Krzyżakami, a pokazanie idiotyzmu takiego jak pomysł budowy pomnika okupantowi. Pan może sobie zbudować pomnik Stalina, Hitlera w ogródku jeśli tak Pan kocha okupanta. Nic nam do tego, ale na budowę oficjalnych pomników w mieście nie ma zgody. PS. Jeśli chce Pan bliżej poznać dzieje historyczne Warmii i Mazur to polecamy lekturę książki „Na tropach Smętka” – Melchiora Wańkowicza.

Dodaj komentarz