Wyniki Exit Polls wyborów do Sejmu 2015

Wyniki z sondażu Exit Polls przeprowadzonego przez Ipsos dają wyraźne zwycięstwo partii PiS Jarosława Kaczyńskiego, poparcie dla chrześcijańskich demokratów wyniosło aż 39,1 %. Druga w wyścigu wyborczym okazała się partia socjal–demokratów (Platforma Obywatelska) z poparciem rzędu 23,4 %. Z badań Ipsos wynika, że w najbliższych dwóch dniach (tyle czasu będziemy czekać na oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą) będzie się ważyć los Partii KORWiN, która według sondażowni uzyskała wynik 4,9 %.

Na korzyść partii Janusza Korwin-Mikkego przemawia brak danych z komisji wyborczych znajdujących się poza granicami kraju, gdzie jak wiadomo KORWiN może pochwalić się bardzo wysokim poparciem. Dodatkowo należy pamiętać, że badania typu Exit Polls nie dają dokładnego wyniku i odchylenia w przypadku tego typu badań mogą wynieść około 1 % co przy obecnym niedoborze 0,1 % (potrzebnego by przekroczyć próg wyborczy) wydaje się realną szansą na udział w podziale mandatów.

Z nieoficjalnych danych wynika, że frekwencja szacowana w tej chwili na 51,6 % (poranne wieści zapowiadały jeden z najwyższych wyników frekwencji w historii demokracji a’la III RP) może ulec obniżeniu ze względu na spodziewany odsetek głosów nieważnych (podobno aż 7 % wyborców głosowało na „spis treści”). Exit Polls pokazuje zamiar głosowania na daną partię, a nie rzeczywiste wyniki (nie uwzględnia bowiem głosów nieważnych. Wyborca myśli, że zagłosował zgodnie z regulaminem, a tym czasem postawił krzyżyk obok „spisu treści” i oddał głos nieważny).

Jak na razie pozytywną informacją jest brak w Sejmie przedstawicieli SLD, Ruchu Palikota i innych reprezentantów środowisk uzurpujących sobie prawo do życia na cudzy koszt, czyli mówiąc krótko: lewicy. Nie ma się jednak co cieszyć bo partie typu PO, PSL, Nowoczesna i z gospodarczego punktu widzenia: PiS i Kukiz’15 to też lewica. Tyle, że bardziej umiarkowana niż stare „Sierpy i Młoty”. Zaskakujący może być wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego, które przy wysokiej frekwencji przekracza próg wyborczy z wynikiem 5,2 % a nawet reżimowe media zawsze podawały, że na PSL głosuje stały elektorat, od lat ta sama liczba osób związana z partią, obsadzeni przez nią ludzie ze spółek Skarbu Państwa, Samorządów, Agencji Rolnych i ich rodziny. Najwyraźniej poparcie dla PSL można definiować jako wartość constant (skoro w fizyce coś takiego jest możliwe to czemu nie w polityce?). Głosuje na tę partię zawsze ta sama liczba osób, ale niezależnie od wysokości frekwencji nasza wartość constant jest zawsze powyżej 5 %. Cud proszę Państwa.

Polska Agencja Prasowa wylicza ilość mandatów uzyskanych przez partie „zatwierdzone” w wynikach sondażowych:

Według sondażu wybory wygrało PiS z 39,1 proc. głosów, co oznacza 242 mandatów w Sejmie i możność samodzielnych rządów. Drugie miejsce zajęła PO – 23,4 proc. (133 mandatów). Trzecie miejsce przypadło Kukiz’15 – 9 proc. (44 mandaty). Czwarte miejsce zajęła Nowoczesna Ryszarda Petru – 7,1 proc. (22 mandaty). Ostatnią partią wchodzącą do Sejmu byłoby PSL – 5,2 proc. (18 mandatów).

sondaż ipsos wyniki sejm wybory grafika

Źródło: PAP.PL

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

Dodaj komentarz