Sorkwity: zadłuża gminę i dostaje nagrodę

Podając Państwu listę mediów manipulujących opinią publiczną zapomnieliśmy wspomnieć o lokalnych portalach internetowych. Portal Mrągowo24.info w artykule zatytułowanym: Józef Maciejewski: Nie boję się niepopularnych decyzji podaje taką oto informację:

Gmina Sorkwity została laureatem konkursu „Ekoinnowacje”, ta informacja zbiegła się także w czasie z najnowszym rankingiem „Wspólnoty”, dotyczącym stanu finansów samorządów lokalnych, w którym gmina Sorkwity drugi rok z rzędu wypada przyzwoicie w porównaniu do lat wcześniejszych.

Zaglądamy na strony wspolnota.org.pl gdzie można zapoznać się z rankingiem zadłużenia polskich samorządów i co się okazuje? Informacja na mrągowskim portalu jest zwykłą bujdą. Gmina Sorkwity poprzez prowadzenie „odważnej” polityki związanej wydawaniem ponad stan na różne pomysły, w tym na nagrodzoną przez senacką Komisję Środowiska inwestycję w przebudowę kotłowni olejowej, rozwój systemu pozyskiwania zrębków drzewnych jako paliwa biomasowego, przeprowadzenie termomodernizacji i poprawę jakości powietrza w gminie zadłuża się (kotłownia to koszt 3,7 miliona złotych) i awansuje we wspomnianym przez portal Mrągowo24.info rankingu „Wspólnoty” aż o 52 pozycje (czyli zadłużenie rośnie w stosunku do roku 2013) co redaktor mrągowskiego portalu opisuje, przypomnijmy, w następujący sposób: gmina Sorkwity drugi rok z rzędu wypada przyzwoicie w porównaniu do lat wcześniejszych.

Chwila moment, dług dobija pułapu 48,5 % rocznego budżetu gminy i to jest postęp? Proszę Państwa w takim razie my też chcielibyśmy pożyczyć 3,7 miliona złotych na rozwój portalu Bliżej Prawdy i chętnie zgłosimy się po nagrodę za najszybciej rozwijający się portal lokalny na Warmii i Mazurach. Niestety nikt nam takiej szansy nie da bo banki kredytują prywatnych ludzi na podstawie ich zdolności kredytowej, gminy nie mogą zbankrutować, więc bez problemu dostają kolejne pożyczki. Musimy finansować się więc z własnych funduszy. Zdaje się nam, że inicjatywa własna polegająca na wykorzystaniu dostępnych środków nie będzie premiowana przez instytucje państwowe.

Jadwiga Kazimiera Rotnicka senator Platformy Obywatelskiej przewodnicząca Komisji Środowiska wręczająca nagrody za ekologiczne innowacje nie brała chyba pod uwagę kryterium ekonomicznego? Każdy umie czynić inwestycje za pożyczone, nie każdy natomiast będzie umiał te pieniądze oddać.

Żyjemy w czasach obsesyjnej walki o środowisko – powoduje to histeria związana z ideologią tak zwanego globalnego ocieplenia, która jak pokazuje to przykład Unii Europejskiej jest zwykłą furtką do wyciągania pieniędzy podatników.

Proszę też zauważyć w jaki sposób prowadzona jest propaganda w mediach lokalnych. Celebrujemy sukces gminy, która ma coraz większy dług. Kto by się jednak tym przejmował, zwłaszcza dziennikarz Mrągowo24.info. Najważniejsze, że parę lat temu było znacznie gorzej, ale teraz awans o 52 pozycję w stronę tych bardziej zadłużonych to przecież nic groźnego? Najważniejsze, że kotłownia jest eko.

Źródło: Mrągowo24.pl

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły