zakazane zabawki – pistolety na kulki

Komisja Europejska w celu walki z terroryzmem chce wprowadzić ograniczenia wolnego obrotu dotyczące … zabawek i broni ASG.

Termin „ZABAWKA” jest wszystkim znany, ale broń ASG może brzmieć groźnie. Zacznijmy zatem od początku. Czym jest ASG? Jest to skrót od Air Soft Gun CZYLI replika broni palnej przeważnie w skali 1:1 strzelająca plastikowymi kulkami. ASG wykorzystywane są podczas rozgrywek airsoftowych, ćwiczeń taktycznych, jak i treningów grup paramilitarnych

Według polskiego prawa repliki ASG nie są bronią, lecz ich działanie jest identycznie jak broni pneumatycznych, ponieważ do wystrzeliwania pocisku wykorzystywane jest sprężone powietrze. W myśl polskiego prawa pozostają one zabawkami lub urządzeniami rekreacyjno-sportowymi, ponieważ energia kulki jest bardzo mała.

kulki_asg_gameface_verdict_trafienie3_det

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie do unijnego prawa takiej definicji repliki broni: „Dla celów niniejszej Dyrektywy, „repliki broni” oznaczają obiekty mające wygląd broni palnej, ale wyprodukowane w sposób uniemożliwiający ich przystosowanie do miotania pocisku lub ładunku rażącego w wyniku działania palnego materiału miotającego.” Oznacza to tyle, że absolutnie wszystko to co ma wygląd broni palnej w tym ASG, ale i zwykłe zabawki obejmie unijna dyrektywa.

KE uzasadnia swoje zdanie tak: „Bezpieczeństwo obywateli i przedsiębiorstw to kwestia kluczowa dla Komisji. Użycie broni palnej w poważnej i zorganizowanej przestępczości oraz organizacjach terrorystycznych może spowodować poważne szkody dla społeczeństwa, czego doświadczyliśmy kilka razy w zeszłym roku, mianowicie podczas ataków w Paryżu i Kopenhadze. W ostatnim czasie, ponad 120 osób zmarło w wyniku serii skoordynowanych ataków terrorystycznych, przeprowadzonych 13 listopada 2015 w Paryżu. Te tragiczne wydarzenia są jasnym dowodem na wielowymiarowe zagrożenie jakim jest przestępczość zorganizowana, ukazały one ponadto dlaczego potrzebne jest wzmocnienie walki z nielegalnym handlem bronią poprzez opracowanie skoordynowanego i spójnego podejścia. Wspólna odpowiedzialność Europy w walce z przestępczością międzynarodową była także podkreślona w wytycznych dot. polityki przewodniczącego Junckera.”

Jeżeli ustawa weszłaby w życie to… repliki broni zostałyby zaliczane do kategorii broni palnej C, a to oznaczałoby,  że zakup tych rzeczy będzie wymagał zgłoszenia, czyli rejestracji. Gdyby ten pomysł wstawić do aktualnej ustawy, replikę ASG, czy zwykłą zabawkę która mając wygląd broni palnej spełnia kryteria repliki broni, będzie można uzyskać pod warunkiem np. pełnoletniości.


UWAGA!!!

Patrząc na sytuację międzynarodową, społeczne zainteresowanie bronią palną systematycznie wzrasta. ROMB – Ruch Obywatelski Miłośników Broni – przygotował w tym celu ustawę, którą będą chcieli przedstawić politykom w Sejmie. Projekt możecie przeczytać —> TU <— a  ich poczynania możecie śledzić na facebooku i ich stronie www.romb.org.pl

Możecie też powiedzieć NIE pomysłom UE .  Powiedz NIE projektowi ogłoszonemu w dniu 18 listopada 2015 r. przez Komisję Europejską. Podpisz petycję. oraz Podpisz petycję. Nie pozwólmy Komisji Europejskiej rozbroić Europejczyków! znajdziecie niezbędne informacje.

Czekamy na Twoją opinię

Podobne artykuły

Dodaj komentarz